Președintele PSD, Liviu Dragnea a fost condamnat astăzi, de Înalta Curte de Casație și Justiție la 3 ani și jumătate de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Direcția Copilului Teleorman. Decizia instanței este definitivă și executorie. Astăzi, Liviu Dragnea va trebui să se predea la Poliție pentru ca sentința să poată fi pusă în aplicare. Este a doua condamnare definitivă a președintelui social-democraților după cea de la referendum.
Bombonica Prodana, fosta soție a lui Liviu Dragnea, a fost achitată.
Adriana Botorogeanu a fost condamnată la doi ani cu suspendare pentru complicitate la abuz în serviciu.
Constantin Balaban a fost condamnat un an cu suspendare pentru fals intelectual și achitat pentru abuz în serviciu.
Olguța Șefu, fosta șefă a DGASPC Teleorman, a fost achitată pentru abuz în serviciu, condamnată un an cu suspendare pentru fals intelectual.
Liviu Dragnea trebuie să plătească în solidar despăgubiri de 60.000 de lei.
Decizia în acest dosar a fost luată cu votul a patru judecătoare din cele cinci și unul împotrivă. Reamintim că în primă instanță, Dragnea fusese condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare, dar a atacat sentința.